Головна сторінка | Зареєструватися на сторінці | Вхід Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Історія кафедри [1]
Про кафедру від дня заснування і до сьогодні
Склад кафедри [12]
Професорсько-викладацький склад кафедри та допоміжний персонал
Лабораторії та філії [1]
Про навчальну базу кафедри
Контакти [4]
Контактна інформація кафедри Фотоніки
Опитування
Як ви потрапили на цей сайт?
Всього відповідей: 82
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Про кафедру » Історія кафедри

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

      Кафедра фотоніки створена у Львівському політехнічному інституті згідно з наказом Ректора № 132-10 від 30 грудня 1993 р. під назвою «Лазерна техніка та оптоелектронні системи».

Перспективність лазерної техніки і променевої технології незаперечна. На сьогодні лазери ефективно використовуються практично у всіх галузях народного господарства — від машинобудування до медицини, від екології до оптичних процесів, від фотохімії до метрології, від мікроелектроніки до оборони. Навіть сучасні шоу та мистецтво завдячують голографії та лазерам. У всіх ведучих лабораторіях світу ведеться інтенсивний пошук в області квантової електроніки, лазерних технологій та фотонних кристалів. Вражаючі результати отримуються на стику наук. Однак, при щорічному зростанні обсягів продажу лазерних систем у середньому на 20 % насиченість світового ринку на сьогодні складає лише 15 %. Це спричинює появу все нових фірм.

Спеціалісти з лазерної техніки та фотоніки об’єднані в окремі асоціації. Міжнародні конференції та виставки в даній області стали періодичними, видаються спеціалізовані журнали. Більшість останніх досягнень в галузі фізики, що нагороджені Нобелівськими преміями, пов’язані саме з фотонікою.

Оскільки питання інженерного супроводу наукових розробок з лазерної техніки та фотоніки стало невідкладним, підготовка фахівців вищої кваліфікації — магістрів з даної спеціальності є актуальною та необхідною.

Знову ж таки за ініціативи «Львівської політехніки» та Харківського військового університету в Україні було відкрито нову спеціальність — «Лазерна та оптоелектронна техніка», яка згодом була виокремлена в однойменний напрям фахової підготовки 6.0911 «Лазерна та оптоелектронна техніка», а відтак — у 051004 «Оптотехніка».

Останніми роками різко зріс інтерес до фотонних явищ і процесів, що пов’язані з фотонами. Особливо це стало помітно у зв’язку з відкриттям фотонних кристалів і поняттям «фотонна ширина забороненої зони». Природно, що наукова і технологічна база, де носієм інформації, а також носієм енергії виступає не електрон, а фотон, окреслюється новим поняттям — фотоніка. Визначальним фактором фотоніки є те, що фотон як носій знімає фізичні обмеження по швидкості і є альтернативою до елементної бази електроніки. Фотоніка значно розширює предмет лазерної та оптоелектронної техніки, передбачаючи як слабкі фотонні сигнали (інформаційні технології), так і концентровані фотонні потоки (енергетика), причому оперує фотоніка у дуже широкому діапазоні електромагнітних хвиль: від корпускулярного випромінювання до радіодіапазону.

Враховуючи таку тенденцію наукового розвитку і появу у провідних університетах світу інститутів фотоніки, у червні 2002 року кафедра лазерної техніки та оптоелектронних систем отримала назву  кафедри фотоніки (наказ № 113-07 від 21 червня 2002 р.). Підтвердженням вірно вибраного вектора розвитку є той факт, що у 2005 р. Європейський індустрійний консорціум і Об’єднання інженерів Німеччини висунув «Об’єднану європейську ініціативу фотонних досліджень» — рапорт «Фотоніка для ХХІ століття», яку підписали 55 керівників провідних компаній та ректори європейських університетів.

      Організатором кафедри і її завідувачем з часу створення є д.т.н., проф. Бобицький Ярослав Васильович.
  Проф.Бобицький Я.В. (праворуч) з проф.Петером Пулюєм, внуком славетного Українця

       Сьогодні кафедра фотоніки – молодий і динамічний науково-педагогічний колектив, який успішно веде підготовку фахівців (бакалаврів, спеціалістів, магістрів) за спеціальністю "Оптотехніка”.

                                   

        За короткий термін в організаційному плані досягнуто певних успіхів: утворено другу філію кафедри на базі відділу оптичних інформаційних систем сектору фізикометрії Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАНУ (заст. зав. каф. по філії д.т.н, с.н.с. Муравський Л.І.). Лабораторно-матеріальна база, а також висококваліфіковані співробітники Академії, що працюють на правах сумісництва, забезпечують якісний навчально-науковий процес з блоку дисциплін лазерної і фотонної інформаційної технології. Одночасно таке ж завдання з блоку дисциплін лазерної індустрійної і мікротехнології виконує і перша філія кафедри на базі лабораторії лазерної технології матеріалів при Інституті прикладних проблем механіки і математики НАНУ (заст. зав. каф. по філії к.ф.-м.н., с.н.с. Котлярчук Б.К.). Це дало можливість кафедрі розширити науково-дослідну базу, поле для реальних магістерських робіт, створити основу для організації навчально-наукового комплексу Міносвіти та Академії наук України в контексті моделі майбутнього навчально-дослідницького університету.
       Кафедра фотоніки стала базовою кафедрою Міністерства, на її базі утворено робочу групу з розробки складових стандартів освіти з напряму "Лазерна та оптоелектронна техніка”, яка свої завдання успішно виконала: розроблено освітньо-кваліфікаційні характеристики та освітньо-професійні програми, що успішно пройшли експертизу Міністерства.
 

       Сьогодні кафедра виконує таке ж завдання Міносвіти і науки з напряму "Оптотехніка”. Кафедра надала і надає організаційно-методичну допомогу у створенні та організації роботи ще шести випускаючих кафедр вузів України з напряму "Оптотехніка”.

        Кафедра фотоніки вигідно представлена в міжнародному каталозі світових університетів, які ведуть споріднену підготовку "Optics and Photonics Education Directory. Global Listing of Degree Programs in Optics and Photonics”. 

       Максимально узгоджені навчальні плани з провідними європейськими університетами дозволяють кафедрі постійно розширювати партнерські стосунки із зарубіжними науковими університетськими центрами, де можуть практикувати, навчатись, виконувати магістерські і дисертаційні роботи наші студенти та аспіранти, а саме:

  •  ВАМ (Федеральний інститут дослідження матеріалів), м. Берлін, Німеччина. Стажування і аспірантура маг. Лебідь С., захист докторської дисертації у Саксонському технічному університеті (м. Дрезден). 

 •  Вища школа ім. Г.С.Ома, м. Нюрнберг, Німеччина. Дипломне проектування: ст. Мись І., ст. Бартків Л., ст. Лесюк Р. Спільна аспірантура: мгр. Бартків Л., мгр. Лесюк Р.

  •  Інститут ім. Пауля Шерера, Цюріх, Швейцарія. Практика ст. Федоришина Ю. 

 •  Політехніка Лодзь, Польща, Центр лазерної діагностики і терапії. Практика ст. Балтрунас О., ст. Гулісашвілі Н.

  •  Інститут надвисоких тисків ПАН, Варшава. Практика ст. Мисак А. 

 •  Віденський технічний університет, Інститут фотоніки. Дипломне проектування ст. Доценко О., ст. Стахів А.

  •  Університет Ньюшатель, Швейцарія. Дипломне проектування ст. Федоришин Ю., навчання в докторантурі. 

     

  Серед тем магістерських робіт – такі сучасні дослідження, як:

  •  лазерне запалювання двигунів внутрішнього згоряння; 

 •  лазерний стоматологічний бур;

  •  струменевий друк електронних схем з використанням наночастинок; 

 •  каскадний напівпровідниковий лазер;

  •  спекл-інтерферометрія напруженого стану конструкцій; 

 •  біосенсор на основі резонансу плазмонів та ін.

 

       Успішна апробація студентів кафедри в лабораторіях західних університетів свідчить про високий рівень їх фахової підготовки. Серед студентів кафедри стипендіати Президента України: І. Рудницький та В. Мисак.

Категорія: Історія кафедри | Додав: Petrovska (02.02.2011)
Переглядів: 759
Пошук
Звичайний

Спеціальний
пов’язаний з оптикою
Новини
Друзі сайту




Copyright NULP DEPARTAMENT OF PHOTONIKS © 2024
Хостинг від uCoz